Hloh obecný patří do české krajiny stejně jako jeřabiny nebo moruše. Dnes už ale jen málokdo tento prastarý keř zná. Přitom má spoustu léčivých účinků. Nasbírejte si proto v přírodě plody hlohu a připravte si z něj likér. Hlohovice je skvělá proti nespavosti i při srdečních problémech.
Hloh obecný je trnitý keř vyskytující se zcela běžně v české krajině. Jeho bílo – růžové květy lákají včely k opýlení od května do června. Plody, nesoucí líbivé označení hložinky, pak svou sytě červenou barvou zdobí české louky a lesy od září do října.
Účinky hlohu obecného:
- Hloh snižuje vysoký krevní tlak
- Léčí srdeční a cévní onemocnění
- Plody obsahují vitamíny C a B
- Hloh je plný léčivých látek ze skupiny karotenoidů, flavonoidů, tříslovin, glykosidů a pektinů
- Plody hlohu mají uklidňující účinky
- Pomáhá proti nespavosti
Hloh si můžete nasbírat volně v přírodě a zpracovat ho na sirupy, šťávy nebo marmelády. Nejčastěji se ale z hlohu připravuje hlohovice. Jedná se o tinkturu, což znamená, že při výrobě se plody nakládají do alkoholu. Ten se postará o to, že z bobulí vytáhne všechny účinné látky.
A jak na to?
Hložinky vsypeme do velké sklenice Weck Tulip 1750 ml a zalijeme je slivovicí (obsah alkoholu cca 60 %), aby byly celé ponořené. Na 8 týdnů uložíme na okně nebo na balkóně. Po 2 měsících koncentrát slijeme a macerát uchováme bokem. Hložinky zalijeme znovu slivovicí. Hlohovice teď bude další 2 měsíce odpočívat a macerovat se. Uložíme ji například do kuchyně. Poté oba dva maceráty smícháme a zředíme vodou podle toho, jak moc silnou hlohovici chceme.
Hlohovice je lék. Pijeme tedy po šťopičkách. V žádném případě ve velkém množství!
Malinový likér
Představujeme vám jeden z nejlepších a nejchutnějších receptů na domácí likér. Malinový likér si zamilujete. ... Zobrazit recept